Jaki kredyt wybrać?

Jaki kredyt wybrać? - Wybieramy optymalny kredyt

Każdy, kto posiada określone środki pieniężne, chciałby być pewien ich bezpieczeństwa. Ciężko jest trzymać spore kwoty w gotówce, ale z kolei przechowywanie ich na zwykłych rachunkach bankowych również nie jest dobrym rozwiązaniem. Rynek ekonomiczny jest bardzo zmienny, siła nabywcza pieniądza również, dlatego najlepiej byłoby zabezpieczyć swoje pieniądze przed inflacją. Narzędziem do tego służącym są lokaty bankowe.

Jak zdecydować się na lokatę?

Na początku ogrom możliwości może przerazić. Dostępne w bankach lokaty kuszą atrakcyjnym oprocentowaniem, obiecują wysoki, szybki zysk, zachęcają do jak najwyższych wpłat. Jak jednak wybrać najlepszą możliwość i nie dać się załapać na marketingowe sztuczki? Przede wszystkim warto poznać terminologię – co oznaczają sformułowania „lokata długoterminowa”, „oprocentowanie zmienne” czy „kapitalizacja”? Z podstawową wiedzą łatwiej dokonać wyboru. 

Czas trwania lokaty i jej rodzaje

Najpopularniejsze są lokaty terminowe. Jest to najbardziej klasyczna możliwość. Lokata taka polega na umowie banku z klientem, na podstawie której klient wpłaca określoną w umowie kwotę na określony czas, a po jego upływie otrzymuje swój kapitał wraz z odsetkami. W czasie trwania umowy bank operuje środkami, dlatego jest w stanie oddać je klientowi już zwaloryzowane. Wejdź w ten link jest to bardzo dobry portal finansowy. Oprocentowanie lokat jest bardzo różne – od 1% do 4% a nawet i więcej. Warto jednak wziąć pod uwagę, że stopa oprocentowania jest zawsze podawana w skali roku, dlatego jeśli korzystamy z lokaty na przykład miesięcznej, 4%, wpłacając na nią 10000 zł, nie otrzymamy po miesiącu 10400 zł, a około 10033 zł, nie uwzględniając nawet podatku… Niemniej jednak warto rozważyć takie opcje, ponieważ lokaty są narzędziem bankowym chroniącym nasze środki przez skutkami inflacji. Jeśli komuś nie odpowiada stosunkowo niski zysk, może raczej inwestować pieniądze, niż je chronić.

 Inne popularne lokaty to lokata rentierska, lokata jednodniowa czy lokata overnight. Ta ostatnia to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą zamrażać środków na długi czas. Lokata ta polega na tym, że pieniądze są na nią wpłacane wyłącznie na noc – w ciągu dnia, w godzinach roboczych, klient może nimi dowolnie dysponować. Problemem może być jedynie nieodnawialność takiej lokaty – codziennie wieczorem trzeba pamiętać, aby manualnie przelać na nią pieniądze.

Comments Closed