Jaki kredyt wybrać?

Jaki kredyt wybrać? - Wybieramy optymalny kredyt

Niskie stopy procentowe sprawiają, że oszczędzanie na lokatach chroni jedynie przed inflacją. Co można zrobić, aby jednak podnieść nieco oprocentowanie i wypracować solidniejsze kwoty? Metod na zwiększenie opłacalności lokat bankowych jest kilka, a niektóre wymagają również zaangażowania w analizowanie innych instrumentów inwestycyjnych.

Lokaty promocyjne dalej w czołówce opłacalności

Według wszystkich opracowań specjalistycznych z ostatnich lat największą popularnością ze względu na oprocentowanie cieszą się lokaty promocyjne. Te występują praktycznie w każdym banku i pozwalają zyskać nowym klientom. Oprocentowanie rzędu 4% w przedziale 3 miesięcznym założenia lokaty jest całkiem realne. Niestety takie podejście wymaga od inwestora przekładania pieniędzy z placówki do placówki. Jedyne ułatwienie to zakładanie nowych rachunków przez panele multimedialne. Większa opłacalność dotyczy naturalnie depozytów długoterminowych. Im dłuższych, tym lepiej dla oprocentowania. W przypadku zakładania depozytów długoterminowych inwestor ogranicza płynność budżetu. Wyższe oprocentowanie to zatem pewna rekompensata za brak płynności w danym przedziale. Nie stawiaj jednak na klasyczne lokaty długoterminowe, ale raczej na progresywne, w których istnieje opcja cyklicznego dokładania środków. Dzięki temu wykorzystasz potencjał procentów składanych i lepiej zagospodarujesz bieżące oszczędności.

Aktualna presja niskich stóp procentowych

Lokaty bankowe znajdują się od dawna pod presją niskich stóp procentowych. To już ponad dziesięć lat odkąd w krajowej gospodarce obowiązuje tak skrajna wartość polityki monetarnej. Na razie najlepszy czas posiadają kredytobiorcy, jednak przy wzroście inflacji, prawdopodobnie niedługim sytuacja odwróci się na rzecz oszczędzających na lokatach. Banki proponują najczęściej lepsze warunki oszczędzania dla klientów z większymi środkami. To kwoty od 50, 100, 500 tysięcy złotych, w zależności od polityki konkretnej placówki. Negocjacje prowadzą oczywiście do wzrostu oprocentowania, ponieważ bankom opłaca się po prostu utrzymanie takiego klienta. Jeżeli posiadasz rozproszony kapitał rodzinny warto połączyć pieniądze, aby ubiegać się o standard obsługi premium.

Lokaty strukturyzowane szansą na poważniejsze zyski

Coraz więcej osób, bez typowej wiedzy inwestycyjnej interesuje się lokatami strukturyzowanymi, w których występuje połączenie zwykłej lokaty terminowej z instrumentem typowo inwestycyjnym. Tworzenie lokaty strukturyzowanej to średni pomysł, ponieważ taką procedurę można przeprowadzić samodzielnie przez założenie bezpłatnego rachunku w domu maklerskim. Oczywiście lokata strukturyzowana sprawdzi się w dalszym ciągu u klientów, którzy nie mają pojęcia o analizie technicznej i fundamentalnej, nie potrafią analizować wykresów spółek giełdowych, czy innych instrumentów. Tym, w takiej lokacie zajmuje się po prostu specjalista bankowości detalicznej, najczęściej certyfikowany zarządzający. Opłacalność lokat bankowych zwiększa lojalność w danym banku. Jeżeli korzystasz z wielu produktów, chociażby kart kredytowych, rachunków, lokat w końcu otrzymasz szansę wynegocjowania wyższego oprocentowania.

Ochrona kapitału przed inflacją podstawowym celem lokaty

Podstawowym celem lokaty bankowej jest ochrona kapitału przed inflacją, a ten cel jest obecnie realizowany przez większość banków. Inwestor powinien w każdym przypadku monitorować realne, a nie nominalne zyski z uwzględnieniem inflacji i podatku od zysków kapitałowych (ściągany automatycznie przez bank).

Comments Closed