Ciekawe pojęcia kredytowe.

Linia kredytowa i elastyczna linia kredytowa.

Jednym z ciekawszych produktów bankowych jakie pomagają w finansowaniu działalności klientów jest linia kredytowa. Polega ona na tym, że bank udostępnia klientowi określoną kwotę, będąca limitem jaki może wypłacić z karty. Wszystko określa dokładnie umowa jaką bank podpisuje z kredytobiorcą. Może on korzystać z przyznanego limitu w ramach swoich potrzeb. Bank nie sprawdza za każdym razem kiedy wypłacamy pieniądze naszej zdolności kredytowej. Raz przyznał nam limit i możemy z niego w pełni korzystać. Klienci cenią linię kredytową przede wszystkim dlatego, że za jej pośrednictwem można bardzo szybko mieć dostęp do pieniędzy. Linia kredytowa może mieć również formę umowy generalnej jaka dotyczy finansowania. Można w tym przypadku samemu zdecydować jaka ma być forma finansowania kredytu i sami możemy wybrać konkretny produkt jaki oferuje nam bank. Linia kredytowa może być związana z kredytami w rachunkach bieżących, z kredytami obrotowymi, a także z akredytywami. Wartość zadłużenia jakie mamy w banku nie może być większa niż limit jaki nam ten bank przyznał. Charakter jaki może mieć linia kredytowa może być odnawialny lub nieodnawialny. Jeżeli mamy odnawialną linię kredytową, każda spłacona przez nas kwota kredytu jest dla nas kwotą na nowo dostępną. Jeżeli kredyt mamy za pośrednictwem linii nieodnawialnej kredyt wykorzystujemy tylko raz. Linia kredytowa ma również swoje koszta. Są nimi odsetki jakie płacone są od kwoty naszego zadłużenia, a także opłata za to, że bank jest gotowy, aby nam te środki wypłacić. Należy mieć również na uwadze, że przyjdzie nam zapłacić prowizję za odnowienie, albo za przyznanie nam linii kredytowej. Instrumentem jaki należy do Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest elastyczna linia kredytowa. O taką linię mogą wystarać się kraje jakie posiadają nienaganną przeszłość i mają solidne fundamenty.

Karta affinity.

Karta affinity jest jedną z kart płatniczych jaką bank wydaje w porozumieniu z konkretną organizacja lub instytucją. Takie karty wydaje się w celu wsparcia dla działalności danej organizacji niekomercyjnej. Zasada działania takiej karty jest dosyć prosta. Bank danej jednostce przekazuje część prowizji, jaką nalicza za każdym razem, kiedy karta zostaje użyta. W Polsce taką kartę wydaje wiele wyższych uczelni. Można ją znaleźć na AGH, czy też na UJ. Karta wydawana jest również przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii, a także przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Pojęcia związane z kredytem hipotecznym.

Hipoteka jest pewnego rodzaju ograniczeniem na dana nieruchomość jaką udziela właściciel tej nieruchomości sobie lub innej osobie. Hipotekę ustala się poprzez specjalny wpis do księgi wieczystej i jest to zabezpieczenie, jeżeli kredytobiorca zaprzestanie spłacać kredyt. Hipoteka kaucyjna jest zabezpieczeniem konkretnej kwoty i może być ona wyższa od kwoty kredytu.

Rodzaje hipoteki.

Hipoteka zwykła jest zabezpieczeniem w wysokości kwoty kredytu jaką bierzemy. Karencja jest okresem pomiędzy uzyskaniem kredytu, a wpłaceniem kolejnej raty. Kredyt walutowy denominowany udzielany jest na konkretną kwotę w danej walucie. Wypłata w złotówkach uzależniona jest od kursu waluty w danym dniu. Kredyt walutowy indeksowany udziela się na określoną sumę w złotówkach. Wypłaca się pieniądze według umowy jaka zostaje podpisana. Częścią składową oprocentowania jest LIBOR. Jest to nic innego jak stopa referencyjna jaka przeznaczona jest dla międzybankowych pożyczek. Oprocentowanie kredytu jest sumą marży banku i stopy bazowej.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.