Dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy, to rozwiązanie po które sięga coraz więcej osób, czy warto z niego skorzystać? I na jakich warunkach działa?

Kredyt gotówkowy jest kredytem udzielanym w gotówce przez instytucje finansowe takie jak bank. Zazwyczaj jego cel jest dowolny. Jest on udzielany w postaci środków pieniężnych, mogą być one wypłacone fizycznie lub za pośrednictwem rachunku bankowego. Jakie są zalety kredytu gotówkowego? Przede wszystkim jego uniwersalny charakter, nie musimy informować kredytodawcy o tym, w jakim celu zaciągamy kredyt. Sam proces nie jest też szczególnie skomplikowany, składamy wniosek, a bank sprawdza naszą zdolność kredytową, następnie podejmuje decyzje o zaakceptowaniu lub odrzuceniu naszego wniosku. Jeśli rozpatrzy go pozytywnie wtedy środki przekazywane są na nasze konto. Bardzo często banki nie wymagają przy tym dodatkowych zabezpieczeń. Na rynku znajdziemy sporo ofert kredytów gotówkowych, wiele z nich możemy uzyskać nie wychodząc z domu.

Kredyt gotówkowy nie jest jednak pozbawiony wad, przede wszystkim bardzo często jest to produkt obarczony wysokimi kosztami, z czego znaczną ich część stanowi prowizja. Kredyt taki ma też często dość wysokie oprocentowanie. Jest to też kredyt o ograniczonej wysokości, zazwyczaj właśnie z racji tego braku zabezpieczeń bank narzuca pewne ograniczenia. Jakie rodzaje kredytów możemy wyróżnić? Po pierwsze kredyt konsumencki, który możemy przeznaczyć na dowolny cel. Kolejny kredyt to kredyt konsolidacyjny, który możemy przeznaczyć na spłatę innych zobowiązań. Kredyt tego rodzaju możemy wziąć zarówno w złotówkach, jak i w obcej walucie.

Umowę dotyczącą pożyczki kredytu zawierają dwie strony – kredytodawca czyli w tym przypadku bank oraz kredytobiorca, czyli konsument. Umowa zawarta pomiędzy dwoma stronami zawiera informacje na temat tego, w jakim celu jest zawierana umowa, jak również wskazuje jaka jest jej kwota. W umowie znajdziemy też informacje o tym, w jaki sposób przekazane będą środki pieniężne. Tam też wskażemy numer rachunku bankowego, na który zostaną przelane środki. W umowie koniecznie musi być określona także Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Co składa się na koszty kredytu? Oprócz prowizji na koszty kredytu wpływają również opłaty związane z kredytem oraz rachunkiem, na który wpłacać będziemy spłatę. Prowizję bank pobiera jednorazowo, zazwyczaj w dniu wypłaty kredytu. W skład oprocentowania wchodzi z kolei marża banku, jak również zmienna stawka bazowa.

Co będzie nam potrzebne do zaciągnięcia kredytu? Z całą pewnością dowód potwierdzający naszą tożsamość, jak również zaświadczenie potwierdzające nasze zarobki. A jak wygląda plan spłaty kredytu, zwany harmonogramem? Zawiera on kwoty wszystkich rat oraz termin ich spłat. Harmonogram dołączony zostaje do umowy w formacie załącznika. Spłata kredytu jest uiszczana w comiesięcznych ratach. Na jej wysokość składa się kapitał i odsetki. W pierwszej kolejności spłacamy zazwyczaj odsetki, a dopiero później bank dokonuje pomniejszenia kwoty kredytu o wysokość spłacanej raty. Jeśli spóźnimy się ze spłatą zobowiązania, łączy się z to z konsekwencjami w postaci wezwania do zapłaty, a następnie dodatkowymi odsetkami. Jeśli nie skontaktujemy się z bankiem i dojdzie do kolejnego wezwania, może nam grozić nawet wypowiedzenie umowy. Dlatego w przypadku opóźnień w spłacie, nie wahajmy się i skontaktujmy się jak najszybciej z bankiem.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.