Zaciągnięcie kredytu gotówkowego, czy zresztą jakiegokolwiek innego to dość poważna sprawa. Wiąże się bowiem ona oczywiście z koniecznością spłaty tegoż kredytu. Jest to też sprawa bardziej kosztowna niż oszczędzania, ponieważ oprócz spłacenia samej kwoty kredytu musimy jeszcze spłacić odsetki. Jednak w zamian otrzymujemy cos bardzo ważnego, a mianowicie możliwość zrealizowania wydatków na nasze potrzeby praktycznie od ręki. Czasem ma to znaczenie, można powiedzieć kluczowe, ponieważ niektóre wydatki nie mogą czekać. Jeśli jeszcze wybrana zostanie odpowiednia oferta kredytowa, to spłata zobowiązania nie powinna być jakąś dużą uciążliwością. Oczywiście pytanie o możliwość spłaty trzeba jeszcze zadać sobie przez podjęciem decyzji p zaciągnięciu kredytu. Możliwości te, czyli nasza zdolność kredytową będzie też zresztą sprawdzał bank.
Wybór kredytu
Jeśli zdecydujemy się na zaciągniecie kredytu gotówkowego, to nadchodzi oczywiście czas na wybór konkretnej oferty. Wybór ten z jednej strony jest szeroki i dość łatwo znaleźć opcję dla siebie, ale z drugiej strony trochę trudne jest poruszanie się wśród takiej ilości ofert. Dlatego warto wspomóc się narzędziem, jakim jest porównywarka kredytów, czy jeden z dostępnych w sieci rankingów. Szukając dobrego kredytu najpierw warto zwrócić uwagę na jego koszty, czyli przede wszystkim na oprocentowanie kredytu gotówkowego, które stanowi większość kosztów. Oprócz niego są jeszcze ewentualne dodatkowe opłaty, przede wszystkim kilkuprocentowa opłata prowizyjna, ale są to opłaty jednorazowe. Nie zawsze też jest to opłata przez bank stosowana. Do wyboru mamy kredyt o stałym lub zmiennym oprocentowaniu. Ma to dość duże znaczenie jeśli chodzi o wzrost lub spadek kosztów kredytu w czasie jego spłacania. Wysokość oprocentowania kredytu jest w dużej mierze zależna od wysokości stóp procentowych. Wszystko jednak zależy od tego, z jakiego okresu stopy procentowe są obowiązujące. W przypadku oprocentowania stałego, do jego obliczania bierze się wysokość stóp procentowych na dzień zawierania umowy o udzielenie kredytu. Takie oprocentowanie obowiązuje już cały czas. Jeśli zaś wybierze się oprocentowanie zmienne, to będzie obowiązywała aktualna wysokość stóp procentowych i wraz ze zmianami będzie się również zmieniać wysokość oprocentowania. Może to mieć swoje złe lub dobre skutki. W przypadku podwyżki stóp procentowych za kredyt zapłacimy więcej, ale jeśli stopy zostaną obniżone, to nasz kredyt stanie się nieco tańszy. Oprócz kosztów znaczenie ma także sposób spłaty kredytu. Różna może być wysokość rat oraz czas spłaty. Raty mogą być równe lub też malejące. W drugim przypadku wysokość rat będzie naliczana od kapitału pozostałego do spłacenia. To zaś powoduje, że wysokie będą pierwsze raty, a w kolejne będą już coraz mniejsze, ponieważ coraz mniejsza będzie do spłacenia część odsetkowa i większość raty będzie stanowić już sama część kapitałowa.
Co będzie niezbędne przy załatwianiu kredytu?
Aby otrzymać kredyt, trzeba będzie spełnić kilka formalności. Oprócz oczywistych, czyli wypisania wniosku, potwierdzenia tożsamości itp. są to jeszcze formalności związane z tzw. zdolnością kredytową. Chodzi o to, aby bank mógł sprawdzić, czy jesteśmy wiarygodni i zdołamy terminowo spłacić zobowiązanie. Potrzebne będzie z pewnością zaświadczenie o dochodach, a także jakieś zabezpieczenie kredytu. Może to być druga osoba jako żyrant, albo też ubezpieczenie kredytu na wypadek utraty pracy, śmierci, czy innych okoliczności uniemożliwiających jego spłatę. Bank może sprawdzić również nasza historię kredytową w BIK – są to informacje o tym, czy inne zobowiązania były spłacane rzetelnie.