Kredyt hipoteczny i analiza zdolności kredytowej

Oczywiste jest, że instytucje finansowe muszą być absolutnie pewne, że przyznany kredyt hipoteczny nie będzie stanowił dla potencjalnego kredytobiorcy obciążenia, które uniemożliwi jego regularne spłacanie. W tym celu przed wydaniem decyzji kredytowej instytucja finansowa zobligowana jest do sprawdzenia historii kredytowej potencjalnego kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej. Niepochlebne zapisy z przeszłości kredytowej klienta będą działały na jego niekorzyść uniemożliwiając zaciągniecie kolejnego zobowiązania. Jednakże klient, który nie widnieje w bazie Biura Informacji Kredytowej również będzie dla instytucji finansowej zagwozdką, gdyż bank wówczas nie wie czego mógłby się spodziewać po takim kredytobiorcy. Czy okaże się on zdeterminowany w spłacaniu rat kredytu czy jednak będzie z nimi zwlekał?

Duże znaczenie dla instytucji finansowej ma źródło dochodów potencjalnego kredytobiorcy. Idealne to te czerpane w oparciu o umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin. Drugą istotną kwestią jest wiek wnioskodawcy, przyjęło się że w momencie zakończenia okresu kredytowania nie może on mieć więcej niż 80lat.

Formy udostępniania kredytu hipotecznego :

  • Bezgotówkowa – czyli wypłata środków bezpośrednio na numer konta bankowego kredytobiorcy lub firmy
  • Gotówkowa – wypłacana do ręki w kasie banku
  • W transzach – w przypadku kredytu na budowę domu

Kredyt hipoteczny – kalkulacje

Zestawienie parametrów danego kredytu hipotecznego na tle innych propozycji instytucji finansowych dokonane w kalkulatorze kredytowym daje obraz jego kształtowania z perspektywy czasu. Pozwala również odpowiedzieć na pytania zawiązane z jego szacowanymi kosztami. Podczas poszukiwań preferencyjnej opcji kredytowej tego typu kalkulator okazuje się bardzo przydatnym narzędziem. Za jego pośrednictwem możemy obliczyć ratę kredytu hipotecznego zgodnie z systemem rat równych lub malejących podczas trwania okresu kredytowania.

Aby dokonać symulacji kosztów kredytu hipotecznego należy umieścić w kalkulatorze kredytowym następujące dane:

  • Długość okresu kredytowania
  • Wysokość kwoty zobowiązania
  • Wysokość oprocentowania kredytu

Analizując powyższe parametry kalkulator kredytowy wskaże wysokość raty malejącej bądź równej wybranego przez nas kredytu hipotecznego. Warto wiedzieć jak kształtują się parametry kredytu hipotecznego w różnych instytucjach finansowych, takie „rozeznanie się w terenie” ułatwia poszukiwania dopasowanej opcji kredytowej.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.