Wartość ustawy o kredycie hipotecznym

Dostęp do kredytów hipotecznych jest coraz szerszy, a kredytobiorca nawet bez dużego wkładu własnego jest w stanie sfinansować atrakcyjną nieruchomość. Ustawa o kredycie hipotecznym zmieniła wiele na krajowym rynku długoterminowego zadłużenia. W jaki sposób konkretnie? O tym kilka słów w poniższym artykule.

Dzięki ustawie o kredycie hipotecznym wzrosło na pewno zainteresowanie współpracą z niezależnymi pośrednikami w sektorze. Powody takiego stanu rzeczy są bardzo proste do zrozumienia. Przede wszystkim ustawa uregulowała kwestie nadzoru pracy pośredników kredytowych. To spowodowało wyjście z sektora nieuczciwych podmiotów. W branży zostali tylko ludzie o odpowiednich kwalifikacjach, z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, z potwierdzoną bazą obsłużonych klientów. Zwiększa się wyraźnie jakość wiedzy pośredników kredytowych, bo każdy specjalista zdaje egzamin. Komisja Nadzoru Finansowego zarządza obecnie rejestrem zaufanych pośredników kredytów hipotecznych, co umożliwia sprawne porównywanie fachowców i kontakt tylko z wiarygodnymi ludźmi. Kolejna, bardzo pozytywna zmiana to znacznie większy wpływ kredytobiorcy na ewentualną restrukturyzację kredytu hipotecznego po pojawieniu się symptomów kryzysowych na poziomie gospodarstwa domowego. W ostatnich latach banki detaliczne chętnie wypowiadały umowy kredytowe. Teraz nie mogą tego zrobić od razu. Najpierw trzeba wyczerpać wszystkie możliwości optymalizacji rat kredytowych. Dzięki temu kredytobiorcy nie czują, aż takiej presji. Trudna sytuacja nie wyklucza zatem kredytobiorcy z normalnej współpracy z instytucjami finansowymi. Z ustawy o kredycie hipotecznym usunięto kontrowersyjne zapisy o tym, że za pracę pośrednika należy się opłata bezpośrednio od klienta.

Banki detaliczne przez ustawę o kredycie hipotecznym nie mogą nagle zrezygnować z finansowania, jak to miało miejsce wcześniej. Decyzja kredytowa jest ostateczna, nawet jeżeli instytucja finansowa popełni jakieś krytyczne błędy. Zyskuje znowu kredytobiorca. Jeżeli zamierzasz poważnie wytypować kredyt hipoteczny dobrze sięgnąć po wskazaną w artykule ustawę. Zrozumiesz lepiej działanie całego rynku i własne możliwości przy finansowaniu nieruchomości. Co myślisz o ustawie o kredycie hipotecznym?

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.