Wybieramy kredyt gotówkowy z ratami malejącymi.

Decydując się na zaciągnięcie jakiegokolwiek kredytu gotówkowego zastanawiamy się jaki rodzaj rat będziemy płacić. Do wyboru mamy raty równe, stałe niezmieniające się, oraz raty malejące. Chce bliżej przyjrzeć się temu drugiemu rodzajowi rat, czyli ratom malejącym.

Według wielu analityków kredytów gotówkowych raty malejące są bardziej korzystne dla kredytobiorcy. Wybierając system spłat kredytu gotówkowego w postaci rat malejących nasza rata będzie składać się z części kapitałowej, oraz części odsetkowej, która po każdej kolejnej spłacie będzie coraz mniejsza. Na początku takiego systemu ratalnego nasze raty malejące będą zwykle większe niż gdybyśmy zaciągnęli kredyt gotówkowy z ratami równymi. Następnie nasze raty malejące zrównają się równymi, by stopniowo i systematycznie zmniejszać się. Banki udzielając kredytu ze spłatą rat malejących wymagają od kredytobiorcy większej zdolności kredytowej, niż ma to miejsce w przypadku rat równych. Pierwsze raty malejące mogą być dużym obciążeniem , bo są one wysokie. Jednak raty malejące jak już sama nazwa wskazuje robią się coraz mniejsze z każdą spłaconą ratą kredytu gotówkowego, dlatego mogą być atrakcyjna formą spłaty kredytu gotówkowego.

Warto zdecydować się na raty malejące, gdy mamy dużą zdolność kredytową i zabezpieczone na środki finansowe na pokrycie pierwszych spłat rat kredytu, które będą największe i będą stanowić największe obciążenie naszego kredytu gotówkowego. Przy wyborze kredytu gotówkowego z ratami malejącymi łączna kwota odsetek za udzielony kredyt gotówkowy będzie niższa niż w przypadku rat równych. Sytuacja taka miejsce dlatego, ponieważ z każdą splata kolejnej raty kapitałowej zmniejszamy raty odsetkowe. Taki wariant rat powinny wybrać osoby, które maja pewność, że podołają pierwszym wyższym ratom udzielonego kredytu. W zamian za to ich zobowiązanie będzie sukcesywnie malało, coraz mniej obciążając budżet domowy. Jest to także bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które szybko chcą spłacić swój kredyt gotówkowy, a nie chcą wybierać kredytu gotówkowego na krótki okres czasu, ponieważ zwykle wiąże się to z dużo większym oprocentowaniem. Przy wyborze rat malejących zapłacimy o wiele mniejszą kwotę odsetek.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.